معرفی جامع پارچه ها (سری اول )

پارچه یکی از قدیمی ترین اختراعات بشر است که کاربردش در زندگی روزمره غیر قابل انکار است بطوریکه پارچه ها همه جا در اطراف ما حضور دارند از فرشی که روی آن نشسته ایم تا لباسی که به تن داریم از پرده و مبل و کاناپه گرفته تا لوازم آشپزخانه؛ همچنین پارچه ها در صنایع تولیدی نیز بطور گسترده مورد استفاده قرار میگیرند. 
 
انواع پارچه 
 پارچه ها معمولا یا بطور آزاد در طبیعت وجود دارند که به آنها الیاف طبیعی می گویند مانند: پشم، ابریشم، کتان، پنبه و ... یا اینکه بطور مصنوعی توسط انسان طی فرایندهای شیمیایی ساخته می شوند و بطور آزاد در طبیعت یافت نمی شوند که به آن ها الیاف مصنوعی نیز می گویند مانند: نایلون، ریون، پلی استر و ...
 
نامگذاری پارچه ها:
بطور کلی برای نامگذاری پارچه ها از الیاف استفاده شده در آن ها استفاده می کنند مثلا پارچه بافته شده از ترمه بعنوان پارچه ترمه نامگذاری می شود . 
شناخت پارچه ها باعث می شود که علاوه بر انتخاب درست پارچه هنگام خرید، روش نگهداری درست از آن ها را نیز بیاموزیم و به همین جهت پوشاک آنام در نظر دارد با گردآوری مجموعه مقالاتی با عنوان معرفی جامع پارچه ها به شما در نگهداری و انتخاب درست پارچه کمک کند. 
 
 
 
1 - پارچه کنواس یا بوم (Canvas)
 پارچه ای با بافت ساده است که معمولاً از نخ پنبه ای سنگین و تا حدودی از نخ کتان بافته می شود. این پارچه به دوام زیاد، محکمی و سنگینی معروف است. با ترکیب پنبه و الیاف مصنوعی این پارچه می توان در برابر آب بسیار مقاوم و یا حتی ضد آب نیز بشود و این امر باعث می شود که به یک پارچه بی نظیر و عالی برای فضای باز تبدیل شود. 
 
2- پارچه چنایل (Chenille)
چنایل هم نام نوعی نخ است، پارچه ای که از این نخ بافته می شود مشابه مخمل می باشد با این تفاوت که هر دو طرف این پارچه دارای کرک است. این پارچه از الیاف مختلفی از جمله پنبه، ابریشم، پشم و ریون هم بافته می شود
 
3- پارچه شیفون (Chiffon)
نوعی پارچه ابریشمی سبک با بافت ساده است. این پارچه معمولاً از ابریشم، پنبه یا الیاف مصنوعی بافته می شود، به علت درخشندگی کمی که در این پارچه وجود دارد از آن بعنوان پارچه لباس عروس و لباس شب هم استفاده میشود. البته برای دوخت بلوز، روسری، لباس زیر و لباس های فانتزی نیز کاربرد دارد. 
 
4- پارچه پنبه ای (Cotton)
پنبه یک الیاف اصلی است که از الیاف طبیعی گیاه پنبه تهیه می شود، پنبه در درجه اول از سلولز تشکیل شده است و گیاه پنبه بعد از چیده شدن و بافت تبدیل به پارچه ای نرم و بادوام برای انواع لباس های روزمره ماننده تیشرت ، شلوار، پلوشرت و .. و وسایل خانه مانند ملافه تبدیل می گردد. 
 
 
 
5 - پارچه کرپ (Crepe)
یک پارچه ابریشمی، پشمی یا مصنوعی است که ظاهر برجسته و پرچین دارد وزن این پارچه معمولا سبک است؛ از این پارچه برای تهیه انواع لباس، کت و شلوار، بلوز، شلوار و .. استفاده می گردد و علاوه بر این ها در دوخت پرده، بالش و ملافه نیز کاربرد دارد . 
 
6- پارچه دمشقی (Damask)
پارچه ای با بافت پیچیده و دارای طرح ژاکارد است که الگو به جای اینکه روی پارچه حک شود درون پارچه بافته می شود. الگوهای طرح های درون پارچه می توانند تک رنگ یا چند رنگ باشند. این پارچه را می توان از انواع مختلف نخ از جمله ابریشم، پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی (مانند الیاف مصنوعی ابریشم) تهیه کرد. این پارچه برای لباس روزمره مناسب نیست و بیشتر در تولید لوازم تزئینی و دکوراسیون منزل کاربرد دارد.
 
7- پارچه ژرژت (Georgette)
ژرژت نوعی پارچه کرپ است که بطور معمول از ابریشم خالص بافته می شد اما میتوان آن را با الیاف مصنوعی مانند ریون، ویسکوز و پلی استر نیز بافت؛ این پارچه کاملاً سبک و مات است و بدلیل بافت فشرده تر مانند پارچه ابریشمی شفاف نیست. پارچه ژرژت گاهی در رنگ های جامد نیز فروخته می شود اما غالباً ژرژت چاپ می شود و از چاپ های رنگارنگ برخوردار است. از این پارچه در دوخت لباس های شب، بلوز، لباس های هندی (ساری های زیبای هندی) استفاده می گردد.
 
 
 
8- پارچه Gingham
پارچه ای نخی یا پنبه ای است که با نخ رنگ شده بافته می شود؛ الگوی بافت این پارچه ساده است و ترکیبات رنگی محبوب این پارچه قرمز و سفید یا آبی و سفید است. این پارچه بدلیل کم هزینه بودن و سهولت در تولید بسیار محبوب است، از این پارچه برای دوخت انواع لباس مانند پیراهن، رومیزی و ... استفاده می شود .
 
9- پارچه ژرسه یا جرسی (Jersey)
پارچه ای کش دار و نرم است که در اصل از پشم بدست می آید اما امروزه این پارچه از پنبه و ترکیب پنبه و الیاف مصنوعی نیز بافته می شود. وزن این پارچه معمولا کم است و برای انواع لباس و وسایل مانند جلیقه یا ملافه استفاده می شود. 
 
10- پارچه توری (Lace)
پارچه ای ظریف که از نخ بافته می شود این پارچه در ابتدا از ابریشم و کتان بافته می شود اما امروزه از نخ پنبه و الیاف مصنوعی نیز استفاده می شود، تور پارچه ای تزئینی است که برای تزئین لباس و وسایل و دکوراسیون منزل استفاده می شود .
 
11- پارچه چرمی (Leather)
پارچه ای که از پوست حیوانات بدست می آید، چرم های مختلف از حیوانات مختلف و با تکنیک های متفاوتی حاصل می گردد. پوست گاو محبوب ترین پوست حیوانی است که برای چرم استفاده می شود و تقریباً 65 درصد از کل چرم تولید شده را تشکیل میدهد. تقریبا از پوست هر حیوانی می توان چرم تولید کرد از تمساح گرفته تا خوک! چرم پارچه ای بادوام و مقاوم در برابر چین و چروک است از چرم برای ساخت محصولات متنوعی از قبیل کفش، لباس، کیف، جلد کتاب، مبلمان و ... استفاده می شود .
 
 
 
12- پارچه کتانی (Linen)
پارچه ای بسیار سبک است که از گیاه کتان بدست می آید، از این پارچه برای حوله، سفره، دستمال و روتختی استفاده می گردد. کتان سبک و خنک است و برای لباس های تابستانی نیز ایده آل است، از آن برای لایه داخلی کت (آستر) نیز استفاده می گردد.
 
13- پشم گوسفند مرینوس (Merino)
نوعی پشم است که از گوسفند مرینوس بدست می آید. پشم سنتی باعث خارش پوست میگردد ام اپشم مرینوس یکی از نرم ترین انواع پشم است که باعث التهاب و خارش پوست نمی کردد، از این پارچه برای بافت جوراب و لباس بیرون استفاده میگردد. پشم مرینوس بدلیل مقاومت در برابر بو، آنتی باکتریال بودن، رطوبت زدگی و ظرافت بسیار معروف است.
 
14- پارچه مودال (Modal)
نوعی پارچه نیمه مصنوعی است که از تفاله درخت راش بدست می آید. از این پارچه برای لباس زیر، لباس خواب و وسایل خانه مانند ملافه و حوله استفاده می شود در واقع مودال شکلی از ابریشم مصنوعی است و اغلب برای استحکام بیشتر با الیاف دیگری مانند پنبه و اسپندکس (لاکرا) مخلوط می شود.